Mine avalehele Liigu põhisisu juurde

Inimkeskne maailm

Vladislav Veližanin | Ajakiri Sinuga toimetaja

KUULA ARTIKLIT

Nagu tõdevad oma artiklites nii mõnedki meie ajakirja kaasautorid, personaalmeditsiinist on juba saanud meditsiini igapäine osa. Tegemist on veel võrdlemisi uue nähtusega, millel leidub kindlasti piisavalt arenguruumi, aga olukorras, kus terve maailm meie ümber liigub inimkesksuse suunas, on personaalmeditsiini võidukäik enam kui loogiline.

Personaalne lähenemine on tavaline näiteks virtuaalruumis. Digiteenused alates otsingumootori ribast ja lõpetades sotsiaalmeedia reklaamidega võtavad arvesse iga inimese profiili, mis põhineb tema taustal, eelistustel jms. On loomulik, et sarnast lähenemist kantakse üha rohkem üle teistessegi valdkondadesse, põhjus on lihtne – suurem personaliseeritus aitab tagada paremaid tulemusi.

Ajakiri Sinuga toimetaja Vladislav Veližanin. Foto: Andres Raudjalg

Iga inimese kohta tekib paratamatult aina rohkem digitaalselt töödeldavaid isikuandmeid, millest tervise- ja geeniandmed on vaid üks osa. Kuidas isikuandmeid eetiliselt hallata ning inimese hüveks teenima panna, selles osas arutelu erinevate osapooltega juba käib. Taolises kontekstis on ka personaalmeditsiini jõuline areng lähitulevikus igati ootuspärane.

Ilmselt on paljud ajakirja lugejad selle teemaga juba kokku puutunud ja puutuvad edaspidi küllap veelgi rohkem. Oma võimuses on teha seda võimalikult teadlikult. Käesoleva ajakirja eesmärk on tutvustada personaalmeditsiini kontseptsiooni arstide, teadlaste, avalike teenistujate ja teiste ekspertide seisukohast. Kahtlemata on ülioluline roll patsiendil ehk inimesel endal, kelle kasuks personaalmeditsiini arendatakse.

Loodan, et personaalmeditsiini erinumber annab teile põnevaid elamusi ja inspiratsiooni seda vajalikku ja kiiresti arenevat valdkonda edasi jälgida.

Tänan Eesti Puuetega Inimeste Koja nimel ravimifirmat Roche, kes tõi personaalmeditsiini teema meie lauale ning toetas erinumbri ilmumist igati.

Head lugemist ja tugevat tervist!

Vladislav Veližanin
Peatoimetaja