Me elame üleilmastunud maailmas, mis kohati näib ühe suure külana. Ent sellest hoolimata tunnetame pea kõikjal ühtlasi kohalike kogukondade tugevnemist. Sel ebakindlal ajal, mil uudised kaugetest maadest mõjutavad meie elu aina nähtavamalt, saame vahetut tuge ja kaasabi ikka kohalikust omavalitsusest.
Eestis on 79 ainulaadset kohalikku omavalitsust, mille ülesanne on muuhulgas vajaduspõhiste sotsiaalteenuste osutamine. 2019. aastal otsustas Riigikohus, et õigus saada sotsiaalteenuseid elukohajärgsest omavalitsusest sõltub üksnes inimese abivajadusest. Ehk sõltumata suurusest ja jõukusest langeb KOV-idele suur vastutus inimeste hakkamasaamise eest.
Alates 2021. aastast võtab kohalik omavalitsus sotsiaalkindlustusametilt üle senisest rohkem vastutust raske ja sügava puudega laste tugiteenuste korraldamise eest. Seetõttu muutub lapsevanemate jaoks teenuste taotlemisprotsess: tuleb hakata oma elukohajärgse valla või linnaga veelgi rohkem suhtlema ja uues elukorralduses kokkuleppeid sõlmima.
Nii et kohalikust omavalitsusest sotsiaalteenuste ja paljude teiste küsimuste puhul ei pääse me mitte kuidagi. Arvan, et see on positiivne. Ideaalis võiksid kohalikus omavalitsuses oodata meid meie endi kogukonna liikmed, kes oskaksid kõige paremini meie muredega samastuda ja leida probleemidele lahendused, mis vastaksid konkreetse abiotsija vajadusele.
Usun, et kõik algab igaühest meist: meie teadmistest, omavahelisest sidususest ning valmidusest koostööd teha. Loodan, et Sinuga KOV erinumber pakub Sulle mõtlemisainet, milline võiks olla Sinu enda kogukond. Oleksin õnnelik, kui leiad ajakirjast inspiratsiooni ka ise kohalikus elus kaasalöömiseks nii, nagu meie erinumbri tegelased seda suurepäraselt teinud on.
Meeldivat lugemist
Vladislav Veližanin
Peatoimetaja
Vladislav Veližanin. Foto: Erakogu