Mine avalehele Liigu põhisisu juurde

Viis vaimse tervise vitamiini

Sandra Liiv | peaasi.ee projektijuht

KUULA ARTIKLIT

Vaimse Tervise Vitamiinide tööleht. Allikas: Peaasi.ee

Kuidas aidata enda vaimset tervist väikeste igapäevaste nippidega paremini tasakaalus hoida? Tasakaal on Peaasi!

Olen üsna kindel, et me kõik oleme viimase aasta jooksul aru saanud, et meie vaimne tervis vajab iga päev tuge ning hoolt. Seda on ilmselt näidanud kas iseenda raskemad hetked või mure lähedaste toimetuleku pärast. Keerulised ajad on toonud esile, kui haprad ja õrnad me tegelikult oleme. Seda võib näha ja mõtestada järjekordse raskusena, mida ületama peab. Samas võib ka võtta teise suuna ning põnevusega leida mooduseid, kuidas enda ja lähedaste toimetulekut ikkagi paremini toetada. Tegelikult saame enda aitamiseks ning hoidmiseks ka ise tõesti väga palju ära teha! Seetõttu korraldasimegi Peaasja meeskonnaga 2021. aasta märtsi- ning aprillikuus üleriigilise vaimse tervise vitamiinikuuri “Tasakaal on Peaasi”, kus võtsime fookusesse viis vaimse tervise vitamiini, mis aitavad inimestel tasakaalu hoida. Nägime, et meie kõigi vaimne tervis vajab helget ja heatahtlikku turgutust.

Mis siis ikkagi on need 5 vaimse tervise vitamiini? Need on hea uni ning puhkamine, liikumine, tasakaalustatud toitumine, head suhted ning meeldivate emotsioonide kogemine.

Meie suureks südamesooviks on see, et esmalt inimesed märkaksid ja teadvustaksid, et tegelikult nad teevadki juba igapäevaselt palju asju enda vaimse tervise toetamiseks. Teadusuuringud näitavad, et kui oleme teadlikud erinevates tegevustes nende positiivsest mõjust meie vaimsele tervisele, tõuseb kasutegur veelgi. Ehk kui ma lähen jalutama või jooksma teadvustades endale, et see maandab minu ärevust või aitab toime tulla tekkinud pingetega, on see kasulikum ja mõjusam kui niisama jooksmine või jalutamine. Seetõttu pöörasimegi esmalt tähelepanu sellele, mida juba iseenda heaks tehakse ja millises tasakaalus inimeste vaimse tervise vitamiinid tegelikult on. Selleks panime koostöös peaasi.ee spetsialistidega kokku ka vaimse tervise vitamiinide testi, mida saab igal hetkel meie kodulehel täita.

Tee nüüd selle jutu lugemisest väike paus. Mõtle hetkeks, mida oled täna juba teinud iseenda tasakaalu hoidmiseks. See võib olla klaas vett, mille esimese asjana hommikul jõid või hoopis kohvitassi taga veedetud 5 minutit ainult oma mõtetega. Ole iseendale tänulik, et leidsid aega nendeks hetkedeks ning märka nende positiivset mõju Sinu heaolule.

Jagame Sinuga inspiratsiooniks ka mõnda oma lemmiknippi, mis võivad olla abiks tasakaalu leidmisel ning hoidmisel:

Vaimse tervise vitamiinikuuri raames jagasime kokku 89 nippi, mida igaüks saaks ise kodus proovida,

46 nippi meeskondadele, 42 tegevusideed või mõtet õpetajatele kasutamiseks ning 70 vestluskaarti vaimse tervise vitamiinide üle arutlemiseks. Need kõik, koos vaimse tervise vitamiinide testi ning Vitamiiniminutite videode, Tagasi Kooli tundide, Terviseradade videode ning Vaikuseminutite harjutustega, ootavad Sind peaasi.ee kodulehel, et saaksid seda ise, koos pere, sõprade või meeskonnaga sobival ajal omas tempos ette võtta. Tutvu vaimse tervise vitamiinide tutvustuse, nippide ja nõuannetega ning vali endale igal nädalal vähemalt 1 nipp, mida oma igapäevaellu juurde tuua. Võta teadlikult hetki, et märgata, kuidas need väikesed muudatused Sinu vaimset heaolu mõjutavad. Tasakaal on tõesti peamine, kõige tähtsam, peaasi! Hoia end, Sa oled tähtis!