Juuso Roihu treenimas parapurjetajaid Kalevi jahtklubis. Autor Külli Haav
Kuidas maandada pingeid? Kuidas leida vaheldust igapäevarutiinile, hirmudele, muredele? Purjetamine on elustiil, mis aitab elada paremini ja olla iseseisev ning iseendaga tasakaalus.
1. Iseseisvus
Purjede käsitsemise, vee peal liikumise ja paadi valitsemise tunne on võrreldamatu igas eas meresõbrale, olenemata sellest, kas ta vanus on 13 või 70 aastat. Mootorvahendiga sõitmine on üks asi, osav paadijuhtimine ja iseseisev sildumine täiesti teine. Eriti siis, kui ratastool või muud abivahendid on jäänud kaldale ja liikumine toimub nendeta ning on sellegipoolest takistustest meeldivalt vaba. Igasugune füüsiline aktiivsus arendab, kuid purjetamiskursus võib sulle anda väga mitmekesise väljaõppe nii vaimselt kui ka füüsiliselt.
2. Ruumiline mõtlemine
Kitsas käänuline jõgi on purjepaadi juhile korralik proovikivi. Samuti tuleb õppida, kuidas läheneda meisterlikult kaldale, kaile või võistlustel stardijoonele ja tänu sellele areneb ruumiline mõtlemine. See omakorda lisab vajalikku kindlustunnet mis tahes tegevuses, kus tuleb koordineerida oma liikumist – näiteks autojuhtimises, ratastooliga manööverdamises ja keha tasakaalus hoidmises.
3. Suunataju
Iseseisev purjetamine tugevdab orienteerumisvõimet. Hoides meeles suundi, orienteerumist hõlbustavaid märke maal nagu teletorn, suured majad või kirikutornid, pidevalt hinnates kaugusi ja nuputades, kuidas ka tagasi pöörduda, arenevad lisaks ruumitaju kujunemisele kiiresti nii mälu kui ka õppimisvõime.
4. Ilmastikuolude mõistmine
Kas tead, kuidas äikesepilved tavaliselt tulevad? Mis kella ajal suvine maa- või meretuul pöördub? Kui laps, noor või täiskasvanu tegeleb purjetamisega, teab ta selliseid seiku kindlalt. Teadmine ilmastikuoludest ja nende jälgimine tekib iseenesest ja loomulikult ning on kasuks nii vee peal kui kaldalgi.
5. Organiseerimisvõime
Purjetamiskursusel osalejad õpivad ise purjepaati üles seadma ja pärast asju kokku pakkima. Noored meremehed ja lapsed õpivad, kuidas sõlmi teha, soote seada, roolilehte kohale kinnitada ja palju muud. Alati ei saa abiline, isa või ema lapsele selliseid oskuseid anda, purjetamistreenerid ja instruktorid aga küll.
6. Vastupidavus
Võib julgelt väita, et kõik, kes on otsustanud merele minna, et paadi, tuule ja lainete koostöös edasi liikuda, olgu siis tegu päevapurjetamise või võidusõiduga, on tugevad ja hakkajad. Loodus aitab kaasa selliseks kujunemisele. Ilm võib olla väga keeruline, kuid isegi lapsed ei saa ükskõik millisel ajahetkel oma kuuma šokolaadi või hamburgerisooviga kaldale tulla. Nad naudivad veesõitu, võistlevad, ei kurda raskuste üle. Pärast purjetamistunde või võistlust hoolitsevad kõik oma paatide eest, vahetavad riided ja kordavad õpitut ning selle kõige järel maitseb võileib kui pidusöök!
Merepäevadel naudivad purjetamist kõik, vanus, oskused või erivajadus pole takistuseks. Autor Raul Mee
7. Füüsiline ja vaimne tervis
Purjetamine aitab parandada südame-veresoonkonna tervist ja vähendada kõrget vererõhku, võitleb rasvumisega ja langetab teatud südamehaiguste riske. Põhjuseks on hea hapnikuvahetus kehas tänu intensiivsele tegutsemisele looduses puhta õhu käes. Vaimset tervist aitab korras hoida see seik, et merele minnes maapealsed mured ununevad, saad elada just siin ja kohe!
8. Vastutus ja meeskonnavaim
Paadi juhtimine keset lagedat vett arendab vastutustunnet inimelu, paadi ja varustuse ees, samuti õpetab hoidma merd puhtana, ükskõik, kas purjetad lõbu pärast või oled sportlane. Sa pead pidevalt kontrollima olukorda ja iseseisvalt vastutuse võtma kõigi võimalike vigade eest. Igaühest sõltuvad kõik teised meeskonnaliikmed. Üksteist kaitstes ja toetades areneb ühtekuuluvustunne ja lugupidamine elu vastu; see kätkeb endas ka austust kõige võimsamate jõudude – loodusjõudude – vastu. Ehtsas keskkonnas leiab uusi tutvuseid ja sõpru, kellega koos muidki asju ette võtta.
9. Võime oodata suurt tulemust ja seda saavutada
Purjede peen käsitsemine, taglas, trimm ja muud tehnilised osad mõjutavad kindlasti tulemusi, olgu tegu pühapäeva- või võidusõiduga. Hästi tehtud ettevalmistustöö tulemuseks võib olla regativõit. Suur eesmärk saavutatakse purjetamistundide ja treeningute tulemusena. Purjetamine arendab õppimisvõimet ja mõtlemist ning mõjutab positiivselt tulemusi koolis, tööl, äris ja elus.
10. Julgus
Purjetamine on eneseületamine. Paljud inimesed pelgavad vett, nad kardavad, et paat läheb ümber. Samuti tekitab hirmu tugev tuul või laine. Nad alles õpivad usaldama paati, treenerit, meeskonnakaaslaseid ning omandavad kogemusi, milline ilm sobib treenimiseks, ilma et muutuks ohtlikuks. Treeneri töö on olukorda kontrollida, kuid lõppeks teeb otsuseid ja saab oma hirmust võitu ikkagi inimene, kes on purjekas.
11. Kannatlikkus
Selle omaduse peale paljud ei tulegi. Ent vaikse ilmaga merel ootamine, et tuleks tuul ja täidaks lõpuks purjed, nõuab uskumatult kannatlikkust ja rahulikku meelt.
Parapurjetamine Saaremaal, instruktoriks Taavi Valter Taveter. Autor Külli Haav
Sellel aastal on Erilistel purjetajatel plaanis üritused Pärnus ja Tallinna Merepäevadel augusti keskel, samuti treeningud Kalevi jahtklubis. Koos oleme merel käinud kuus hooaega, projekte on toetanud Põhjamaade Ministrite Nõukogu, Tallinna linn, Paralümpiakomitee ja mitmed teised organisatsioonid. Rahvusvaheline purjetamisföderatsioon World Sailing võitleb selle nimel, et parapurjetamine naaseks 2028. aastaks Los Angelese paralümpiamängude kavva.
Ootame purjetama, infot saab Facebooki lehelt Erilised purjetajad!